Ana sayfa Global Haberler Sony, Guerilla Games’in İngiltere’deki Stüdyosunu Kapatıyor

Sony, Guerilla Games’in İngiltere’deki Stüdyosunu Kapatıyor

İngiltere'deki 19 Yıllık Oyun Stüdyosu Tarih Oluyor!

1191
Guerilla Games stüdyosu kapanıyor
Guerilla Games stüdyosu kapanıyor

Gameindustry.biz’in Sony ile direkt konuştuğu haber doğrulandı, İngiltere’deki 19 yıllık Guerilla Games stüdyosu kapanıyor. Görünen o ki stüdyoyu kapatan Sony, tüm çalışanların da işten çıkarılacağını onayladı. Yapılan açıklamada işten çıkarmaların üzücü olduğu fakat bu kararın tüm Playstation’a ait projelerin gözden geçirileceği anlamına da geldiği söylendi. PSVR için çalışılan RIGS ve daha önce Cambridge stüdyosundan çıkan Primal ve MediEvil gibi oyunların yaratıcısı Guerilla Games için İngiltere’deki bu kayıp çok önemli. Sony’nin de kendi içinde Playstation’a bağlı ekipleri gözden geçireceğini belirtmesi global anlamda bazı sıkıntıların da yaşandığını gösteriyor. Son kullanıcıya bu ne kadar yansır bilemiyoruz ama tecrübeli bir stüdyonun kapanışı mutlaka bazı dengeleri bozacaktır.

Sony yaptığı açıklamada bu tür bir kararın, yüksek kalibredeki yönetici ve yapımcı kadrosunun da kaybı demek olduğunu, bununla beraber artık diğer stüdyolara odaklanarak yeni projelerin daha kontrollü şekilde çıkarılacağını ve oyuncular için yüksek kalitede içeriklerle önümüzdeki dönemlerde daha güçlü bir pozisyonda yer alacaklarını belirtiyor.

Şimdilik Avrupa’daki stüdyolar bu kapanıştan etkilenmeyecek gibi gözüküyor. Hatta Guerilla Games’in Amsterdam’daki stüdyosu Horizon: Zeo Dawn’a devam edecek şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Sony, Cambridge’de işsiz kalan çalışanları için, yeni iş bulma sürecinin başlatıldığını ve bu konuda çevre stüdyolarla iletişimde kalınarak yardım edileceğini açıklarken, Frontier, Jagex gibi stüdyoların yer aldığı bölgede kalifiye çalışanları iş bulma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor.