Ana sayfa Global Haberler Steam Bitcoin Ödeme Yöntemini Kaldırdı!

Steam Bitcoin Ödeme Yöntemini Kaldırdı!

1468
Steam Bitcoin Ödeme Yöntemini Kaldırdı!
Steam Bitcoin Ödeme Yöntemini Kaldırdı!

Steam Bitcoin Ödeme Yöntemini Kaldırdı! – Hubogi Son yılların adından oldukça fazla söz ettiren dijital para birimi olan Bitcoin geçtiğimiz yılın başlarında Steam’de ödeme yöntemi olarak tanınmıştı. Fakat Steam yaptığı açıklama ile Bitcoin ve Bitpay ödeme yöntemlerini kaldırdığını belirtti.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayından beri Bitcoin ödemelerini kabul eden platform yapmış olduğu açıklamada Bitcoin fiyatlarındaki hızlı değişiklikler ve yüksek komisyon sebebiyle ödeme yönteminden vazgeçtiklerini açıkladı.

Steam resmi blog sayfası üzerinden yapılan açıklamada Bitcoin’in son aylarda göstermiş olduğu değişken fiyat grafiği ve işlem ücretlerinde uygulanan komisyon oranlarının artmış olması sebebiyle Bitcoin ödeme yöntemini artık kullanılmaya uygun olmadığına karar verdiklerini belirtiyor. Açıklamada verilen örnekte Steam ve Bitpay arasında yapılan anlaşmada işlem ücreti olarak yaklaşık 0.2$ civarında bir miktar belirlenmişken bu ücret bugün yaklaşık 20$ seviyelerine çıkmış durumda. Valve bu sebeplerden dolayı yapılan işlemlerdeki bu ücretler üzerinde bir kontrolünün olmaması ve yapılan anlaşmalardaki fiyatların dışında mantık dışı seviyelere gelmesi sebebiyle Bitcoin ile ödeme yönteminin sonlandırıldığı belirtiliyor.

Açıklamada ayrıca Bitcoin’in oldukça fazla değişkenlik gösteren değerinden dolayı da Steam’in sorunlar yaşadığından bahsediliyor. Son birkaç ayda rekor değer fiyatlarına ulaşıp birkaç günde %25 oranında değer kaybetmesinin Valve ve kullanıcılara zarar verdiğini belirten yazı genel anlamı ile Bitcoin’in şu an ki piyasasının oldukça hareketli olduğunu ve bu yüzden sorunlar yarattığını belirtiyor. Ancak Steam şu an için Bitcoin ödeme yöntemini kaldırmış olsa da gelecekte durumu tekrar değerlendirilebileceği konusunda açık kapı bırakıyor.