Ana sayfa Global Haberler Steam, Eş Zamanlı Kullanıcı Rekorunu 22 Milyona Yükseltti

Steam, Eş Zamanlı Kullanıcı Rekorunu 22 Milyona Yükseltti

216
HUBOGI-steam-es-zamanli-kullanici-rekorunu-22-milyona-yukseltti

Steam, Eş Zamanlı Kullanıcı Rekorunu 22 Milyona Yükseltti! Geçtiğimiz günlerde 21 milyon eş zamanlı kullanıcı rekoru kıran Steam, koronavirüsü nedeniyle herkesin evinde kalmasıyla birlikte yeniden bir rekora imza attı. Oyun dünyasının en popüler platformlarından biri olan Steam’de aktif oyuncu sayısı dün 22.678.529’a çıktı. Koronavirüsün herkesi ev karantinasına almasından en çok Steam yararlanıyor gibi gözüküyor.

Koronavirüs tehdidine karşı alınan önlemler gereği evde kalan kişiler her geçen gün daha çok bilgisayar oyunlarına yöneliyor. Bu durum nedeniyle Steam platformunun aktif kullanıcı sayısı beklenenin üstünde bir artış elde etti. Bu hafta neredeyse her gün yeni bir rekora sahip olan Steam, aktif oyuncu sayısında dün tekrardan zirveye taşıyarak çıtayı yükseltti.

Ayrıca bu rekorlara etkisi olan bir başka detayın ise Steam’in her geçen gün oyunculara sunduğu yeni ücretsiz oyunlar olduğu düşünülüyor. Oyunculara sürpriz şeklinde ücretsiz oyun vermeye başlayan Steam’in belki de Epic Games Store’dan etkilenmiş olması söz konusu olabilir. Bu hafta ise Tomb Raider, Drawful 2 ve Deiland ücretsiz oyunlar arasında yerini aldı. Bununla birlikte anlık kullanıcı rekorları her gün artmaya devam edecek gibi gözüküyor.

2020 yılında uzun zamandır oyun dünyasına sunulması beklenen oyunların Steam platformunu tercih etmesi de, platformu rakiplerine karşı bir adım öne geçmesini sağlıyor. Geçtiğimiz hafta çıkan DOOM Eternal oyunu, ilk gününde toplam 104.891 eş zamanlı oyuncuyla bu rekora katkı sağlayan oyunlardan biri oldu.

Steam eş zamanlı kullanıcı rekoruna en büyük katkısı olan oyun CS:GO

Steam platformunun kullanıcı rekoruna imza atmasını sağlayan en büyük oyun Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) oldu. Oyunun ücretsiz olarak oynanması bu etkiye destek vermeye devam ediyor. 1.096.442 eş zamanlı oyuncu sayısıyla kendi rekorunu kıran CS: GO, bu listede de zirvede yerini alarak Steam’in rekor kırmasında büyük bir rol oynadı.

Dota 2, Football Manager 2020 ve Tom Clancy’s Rainbow Six Siege gibi diğer oyunlar da bu süre zarfında sayılarında önemli artışlar gördü. CS: GO oyunundan sonra Steam platformunda en çok oynanan oyun, 717.882 eş zamanlı oyuncu sayısıyla Dota 2 olarak duyuruldu.