Ana sayfa Global Haberler Steam Greenlight Tarih Oluyor

Steam Greenlight Tarih Oluyor

1231
Steam Greenlight Tarih Oluyor

Steam’in en çok ilgi çeken hizmetlerinden olan Steam Greenlight, Valve‘nin son blog yazısında belirtildiği gibi tarih oluyor.

Bağımsız yapımcıların oyunlarını daha rahat bir şekilde tanıtabilmesini sağlayan Steam Greenlight önümüzdeki bahar aylarında yerini Steam Direct‘e bırakacak.

Yapılacak olan değişiklik ile yapımcıları bazı farklılıklar bekliyor. Bunlar arasında en çok göze çarpan konu ise para. Şu an yapımcılar, Steam’e sadece bir sefer 140 TL ödeyerek istedikleri kadar oyunu Steam Greenlight’a koyabiliyorlar. Ancak yeni gelecek Steam Direct ile her oyun için ayrı bir ücretlendirme yapılacak. Yapılan açıklamalarda her oyun için verilmesi gereken net tutar belirtilmedi.

Bazı oyun geliştiricileriyle iletişimde olduğunu belirten Steam, fiyatlandırmada 100$ ile 5.000$ arasında cevaplar aldığını belirtti. Belirlenecek olan son fiyatın araştırma yapılarak ve geri bildirimlerde dikkate alınarak netleştirileceğini belirtildi.

Yapılan tüm bu açıklamaların ardından oyun geliştiricilerinden de tepkiler gecikmedi. 5.000$ gibi bir ücretin çok fazla olduğu, öğrencilerin ve deney amaçlı oyun yapanların Steam platformundan uzaklaşabileceğini savunan birçok geliştirici de yok değil.

Bakalım yapılan açıklamaların ardından, Steam Direct bağımsız yapımcılara ne gibi sancılar doğuracak. Bahar aylarında gerçekleşmesi planlanan bu değişiklik için, tüm bağımsız yapımcıların gözü kulağı Steam’de.