Ana sayfa Türkiye'den Haberler Tencent, Türk Oyun Sektörüne Giriş Yapıyor

Tencent, Türk Oyun Sektörüne Giriş Yapıyor

3257
Tencent Türk Oyun Sektörüne Giriyor

Bu sene ikincisi düzenlenen Gaming İstanbul 2017, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Tencent’in önemli bir duyurusuna da sahne oldu.

Dünya oyun devi Tencent, 5 milyon dolar yatırım ile Türkiye oyun pazarına giriş yaptığını resmen duyurdu.

Tencent Denizaşırı Pazarlar Pazarlama Direktörü Vincent Gao,
Strike of Kings mobil MOBA oyunu ile Türkiye oyun pazarına, 2017 yılında 5 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirtti. Vincent Gao, “Türkiye, mobil oyunda en yüksek potansiyele sahip ülkelerden biri. Avrupa ve Asya arasındaki ayrıca Batı ve Doğu arasındaki köprü olması açısından da çok önemli. Doğuda başarılı olan bir oyunun Batıya yayılması için ilk istasyonun Türkiye olması gerekiyor.” dedi.

Dünya oyun pazarının %50’sinden fazlasını elinde bulunduran firma, Gaming İstanbul 2017 fuarında yeni mobil MOBA oyunu Strike of Kings’in Türkiye lansmanını da yapmış oldu.

Ayrıca yapılan açıklamalarda Tencent’in Türkiye pazarındaki ilk senesinde harcamalarını, reklam, e-spor, lokalizasyon çalışmaları ve kampanyalara ayıracağı da belirtildi.

Tencent Games Hakkında

11 Kasım 1998 yılında kurulmuş dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biridir. Aynı zamanda en büyük internet şirketlerinden biri olarak da anılmaktadır. Sosyal ağ, web portalları, e-ticaret ve çok oyunculu çevrimiçi oyunları içeren birçok hizmeti bulunmaktadır.

Çin’de yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulaması QQ ve en büyük web portallardan biri olan QQ.com’un da sahibir. Akıllı telefon hizmetleri alanındaki genişlemesini, mobil sohbet uygulaması WeChat ile sürdürdü. Tencent, Çin’deki en büyük B2C’lerden biri olan JD.com’un %15 hissesini de elinde bulunduruyor.

Oyun devi, Riot Games’in tamamına, Epic Games’in azınlık bir hissesine sahip. Kore’nin en büyük firmalarından CJ’de de ortaklığı bulunuyor.