Ana sayfa Global Haberler Tencent Yatırımlarına Sumo Digital ile Devam Ediyor

Tencent Yatırımlarına Sumo Digital ile Devam Ediyor

317
Tencent Yatırımlarına Sumo Digital ile Devam Ediyor
Tencent Yatırımlarına Sumo Digital ile Devam Ediyor

Tencent Yatırımlarına Sumo Digital ile Devam Ediyor! Son dönemde yaptığı yatırımlarla gündeme gelen Çinli şirket Tencent, 30 milyon dolar bir bütçeyle İngiltereli Sumo Digital’den %10 oranında hisse satın aldı. Satın alma işlemi, Tencent ve özel sermaye şirketi olan Perwyn Bidco arasında takas yapılarak alındı. Bununla birlikte Perwyn Bidco şirketinin hissesi %17 oranına düştü. Sumo hisselerinin satın alınmasından bu yana %8 oranında artış gösterdi.

2003 yılında Sheffield’de kurulan Sumo Digital şirketi mobil, konsol ve PC platformlarında çeşitli oyunlar üzerinde çalıştı. Sumo Digital’in üzerinde çalıştığı oyunlardan bazıları ise; Sonic Dash 2: Sonic Boom, Snake Pass, Team Sonic Racing, Forza Horizon ve Hitman serilerinin oyunlarıdır.

Tencent, Sumo Digital yatırımından mutlu

Tencent’in oyun başkanı olan Steven Ma, bağımsız oyun geliştiricisi olan Sumo Digital’e yatırım yapmalarından mutluluk duyduklarını söyledi. Şirketin tüm dünyadan olan takipçilerine, daha etkili ve eğilenceli deneyimler sunmak için sabırsızlandıklarını belirtti. Bu sayede Sumo Digital’in büyümesi için iş birliği yaparak şirketi destekleyeceklerinin de altını çizdi. 

Aynı zamanda Sumo Digital’in CEO’su Carl Cavers’da Tencent’in, şirketin hisse sahiplerinden birisi olmasının gelişme için çok önemli bir faktör olduğunu belirtti. Ortak gelişim fırsatları için birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini söyledi.

Tencent geçtiğimiz günlerde de Call of Duty Mobile ve PUBG Mobile sayesinde %21 oranında bir gelir elde etmişti.

Tencent yatırım için devamlı farklı sektörlere yöneliyor

Geçtiğimiz günlerde uzmanlar, Çin’in en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent’in bu yatırımları arkasında herhangi bir mantık olmadığını söylemişti. Gelişim için değil sadece yenilik için Tencent’in yatırım yaptığını söyleyen teknoloji yazarı Pan Luan, yatırımların arkasında bir mantık olmadığını vurgulamıştı. Şirket, Alibaba, Baidu, JD.com, Ant Financial gibi şirketlere yatırımlarıyla da gündeme gelmişti. Geçtiğimiz sene Tesla’dan sadece %5 oranında hisse almak için 1,8 milyon harcayan şirket New York’ta işlem görmeye başlayan Çinli otomobil şirketi Nio için de 1,1 milyonluk bir yatırım yapmıştı.

Yapılan gözlemlere göre şirket, kendi alanları olan sosyal medya ve oyun sektörüne yatırım yapmıyordu. Bu yatırımın haberiyle birlikte oyun sektörüne de yatırım yaptıklarını göstermiş oldular.