Ana sayfa Espor TESFED, Yeni Kurulan Avrupa Espor Federasyonu Üyesi Oldu

TESFED, Yeni Kurulan Avrupa Espor Federasyonu Üyesi Oldu

302
tesfed-yeni-kurulan-avrupa-espor-federasyonu-uyesi-oldu

TESFED, yeni kurulan Avrupa Espor Federasyonu üyesi oldu! Yaklaşık 1 buçuk yıldır kurulması beklenen ve hazırlıkları yapılan Avrupa Espor Federasyonu, Türkiye Espor Federasyonu TESFED’in kurucu üyelerin arasında olduğu 23 ülkenin katılımıyla faaliyete geçti.

Kararın ortaya çıkması Paris ve Lozan’da çalışmaları başlanan birliğin kurulması için planlamalar yapılmıştı. 28 Mayıs 2019 tarihinde ise Türkiye temsilcisi olarak TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir ve Asbaşkan Esat Kahyaoğlu’nun da katılmıştı. Toplantıya Türkiye dışında Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İngiltere, İsrail, İsviçre ve Rusya temsilcileri de anlaşma için katılım sağlamıştı.

Tüm bu planların ardından kuruluş adına 23 Avrupa ülkesi Brüksel şehrinde bir araya geldi. Dün gerçekleştirilen toplantıda kar amacı gütmeden bir Avrupa Espor Federasyonu kurulması kararlaştırıldı. Bu federasyon Avrupa’da espor faaliyetlerinin desteklenmesi ve espor bilincinin gelişmesi için çalışmalar sürdürmeye başlamaya hazırlanıyor.

Federasyonun kurulumundan sonra başkanlık seçimleri başladı. Tüm ülkelerin oy kullanmasının ardından yapılan seçim sonrası, Almanya Temsilcisi olan Hans Jagnow yeni kurulan Avrupa Espor Federasyonu’nun başkanı olmayı başardı. TESFED Başkanı Afşin Özdemir 22 geçerli oy arasından 19 oy alarak yönetim kurulunda yer almaya hak kazandı. Diğer üyeler ise Rusya’dan Emin Antonyan, Slovakya’dan Karol Cagan ve İsrail’den Ido Brosh oldu.

TESFED Twitter hesabı üzerinden gelişmeyi aktardı

Ülkemiz espor açısından büyük bir gelişme olan bu katılım sonrası TESFED resmi Twitter hesabı üzerinden de takipçileriyle bu güzel haberi paylaştı.

Her geçen gün daha çok gelişen ve çalışmalarını sürdüren espor alanı için ülkemizde kurulan TESFED Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bulunan 2 espor kurumundan biri olan TESFED, Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu ile birlikte Türkiye’de çalışmalarını sürdürüyor. Bu kurumlar sayesinde ülkemizdeki espor faaliyetleri her geçen gün hızlı bir şekilde ilerliyor.

Bu gelişmeyle birlikte Uluslararası Espor Federasyonu sonrası ikinci uluslararası espor kuruluşu Avrupa Espor Federasyonu oldu. Tüm dünyayı kapsayacak şekilde faaliyetlerini sürdüren IESF sonra bu federasyon daha yerel espor faaliyetleri sürdürecek.

1.5 yıllık bir önçalışma sonrasında 23 üye ülkenin katılımıyla bugün Avrupa Espor Federasyonu kuruldu. Kurucu üye ülke olarak parçası olduğumuz Avrupa Espor Federasyonunun yapılan ilk seçiminde 22 geçerli ülke oyunun 19’unu alarak aynı zamanda kurucu yönetim kurulu üyesi seçildik pic.twitter.com/1AH2pWjaRl