Ana sayfa Röportajlar Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi – Kamer Kemerkaya

Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi – Kamer Kemerkaya

1942
Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi - Kamer Kemerkaya
Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi - Kamer Kemerkaya

Hubogi Türk Oyun Sektörü’nün nabzını tutmaya devam ediyor. Sektör paydaşları röportajlarında daha önce ödeme sistemlerinde Perdigital ile konuşmuş, teknoloji ve bulut servisleriyle ilgili Medianova’nın kuruluş hikayesini okumuştuk. Bu röportajımızda mobil oyun dünyasında yer alan MoraLabs’ın kurucusu Kamer Kemerkaya’yı konuk ediyoruz. Kamer Hanım’la sektöre girişinden MoraLabs’ın doğuşuna, şu anki projeleriyle gelecekteki fikirlerine kadar geniş bir sohbet imkanı bulduk. Hubogi okuyucularının, tamamı yerli sermaye ile kurulan bir mobil oyun yapım şirketinin hikayesini, sektörde az  da olsa var olan kadın yöneticilerden birinden dinleme fırsatını yakalayacağı röportajımıza başlıyoruz.

Hubogi: Kamer Hanım merhaba, oyun sektöründe bu açık çok fazla olmasa da kadın yöneticileri genel iş yaşamında az görebiliyoruz. Öncellikle başarılı mobil oyun şirketinizi ve ortaya çıkardığınız oyunlar için tebrik ederiz. Sektöre yeni adım atmak isteyen, mobil oyunlara ilgi duyan, bu yolda ilerlemek isteyen adaylar için kendinizden biraz bahseder misiniz? Mobil oyunlarla olan bağınız nasıl başladı?

Kamer Kemerkaya: Merhaba. Aslında Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Ama kariyer hayatıma hep yazılımla devam ettim. 18 yıldır Mobil Oyun sektöründeyim. Yazılım Mühendisi olarak başladığım kariyerimde Teknik Ekip Liderliği, Proje Yöneticiliği ve Ürün Yöneticiliği görevlerinde çalıştım. Şimdi de Kurucu ortağı olduğum Moralabs Oyun Stüdyosunun Genel Müdürü olarak devam ediyorum.

Mobil oyunlar benim oyun oynamaya başladığımda henüz yoktu tabi ki Daha çok pc üzerinden oyun oynuyordum. Mezuniyetten sonra oyun geliştirmek arzusuyla yazılıma yöneldim. Sonra mobil cihazların dünya üzerindeki yayılımı ve biraz da karşıma çıkan iş fırsatlarını değerlendirme sonucunda mobil oyun sektöründen devam ettim. Oyun geliştirmenin en az oyun oynamak kadar keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Hubogi: Mobil oyunlara karşı ilginiz Moralabs’ın da doğmasına neden oldu diye düşünüyoruz. Şirketin hikayesi nasıl başladı, nasıl gelişti?

Kamer Kemerkaya:  2012 yılı sonunda kurucu ortağı olduğum bir oyun firmasından şu anki ortağım Kemal Şen ile birlikte ayrıldık. Türkiye’de oyun sektörü çok gelişmediği için çok fazla seçeneğimiz yoktu. Biz de elimizi taşın altına koyalım ve kendi oyun şirketimizi kuralım diye düşündük. Moralabs Oyun Stüdyosu 2013 yılı başında, mobil oyunlar geliştirerek Türkiye’den bu alanda Dünya çapında bir başarı hikayesi yaratmak vizyonu ile yola çıkmış oldu.

Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi - Kamer Kemerkaya
Moralabs Kurucu Ortağı Kamer Kemerkaya

 

Hubogi: Moralabs’ın mobil oyun yapımcısı olarak öne çıkan özellikleri nedir, oyunların yapımında nelere dikkat ediyorsunuz?

Kamer Kemerkaya: Çok oyunculu çoklu platform mobil oyunlar geliştiriyoruz.  İnsanlara dokunmak bu işin en sevdiğim tarafı. Siz bir oyun geliştiriyorsunuz ve onların beğenisine sunuyorsunuz. Onlar bir şekilde sevdiklerini ve sevmediklerini size iletiyorlar. Sizin hiç düşünmediğiniz, aklınıza gelmeyen bir noktadan yaklaşabiliyorlar.  Sonra siz onların isteklerine göre ürününüzü geliştiriyorsunuz ve ortaya birlikte deneyimlediğiniz bir ürün çıkıyor. Sanırım bu süreç bu sektörü keyifli kılan kısım en azından benim için öyle.

Hubogi: Kamer Hanım, MoraLabs ekibi kaç kişiden oluşuyor? Şirkete birini alırken dikkat ettiğiniz ortak özellikler var mı yoksa konusuna hakim çalışanlar olması yeterli mi?

Kamer Kemerkaya:  Moralabs, her biri 10 kaplan gücünde 3 yazılım mühendisi, 1 illüstratör ve 1 sosyal medya sorumlusu olmak üzere 5 kişilik bir ekipten oluşuyor. Oyun sektöründe konusuna hakim insanlar bulmak Türkiye’de çok zor. Bunun farkında olduğumuz için genelde yeni mezunlar içinden birilerini seçmeye çalışıyoruz. Temelde baktığımız şeyler, “Yaklaşımının nasıl olduğu, bizim ekibe uygun mu, biz onun hayalindeki iş tanımına uygun muyuz, problem çözmeyi, oyun oynamayı seviyor mu?” şeklinde. Açıkcası dünyanın en zeki mühendisi de olsa, inanılmaz oyunlar bile geliştirmiş olsa eğer uyumla ilgili bir sıkıntı varsa hiç düşünmüyoruz. Bu kısmı aşabildiysek, iş alanına göre bazı teknik değerlendirmelerimiz de oluyor sonrasında.

Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi - Kamer Kemerkaya
Moralabs Ofisi

Hubogi: Ağustos ayı içerisinde Gaming in Turkey ile bir birlikteliğiniz başladı. Hubogi içinde de haberini verdiğimiz bu birlikteliğin kapsamı nedir, nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Kamer Kemerkaya: Oyun sektörünün iki önemli rolü olan geliştirme ve pazarlama ayağını birleştiren çok doğru bir birliktelik kurduğumuzu düşünüyorum. Moralabs olarak oyun yazılımı, geliştirme ve tasarımı özellikle Gaming in Turkey’in deneyimli olduğu pazarlama, operasyon ve iş geliştirme ile birleştirdiğimizde güzel sonuçları elde etmek kaçınılmaz olacaktır. Bir taraftan birlikte yeni oyunlar geliştirip, oyun sektörünü canlandıracağız. Diğer taraftan da markaların oyun ve oyunlaştırma anlamında ihtiyacını karşılamada bir çok başarılı projelere imza atacağımıza eminim.

Hubogi: MoraLabs’ın Türk mobil oyun sektöründeki başarılı ilerleyişi yeni oyunlarla devam ediyor. En son ofisinizdeki stajyerinizin bir oyununu görme fırsatımız oldu. MoraLabs’ın gelecek planları neler, yeni oyunların yolda olduğunu düşünüyoruz?

Kamer Kemerkaya: Evet stajyerlerimiz 1,5 ay gibi kısa bir sürede bir başarı hikayesi yaratarak POPS oyununu geliştirdiler. Biz onlara bir ekip kurma ve gerekli ortamı sağlamada yardımcı olduk. Oyun geliştirme aşamalarının neler olduğunu birebir gerçek bir oyun geliştirerek deneyimlediler. İnanılmaz motive çalışarak böyle bir başarıya ulaştılar.

Biliyorsunuz çok yakın zamanda Kelime Tatlısı oyunumuz yayınlandı. (Appstore link Google Playstore link)

Çok başarılılı gidiyor. Kullanıcılar çok sevdiklerini hem metriklerle hem de bize ulaşarak dile getiriyorlar. 1.gün retention’ı %64. Şu an onun pazarlaması ve diğer pazarlara açılması için çalışmalar yürütüyoruz.

Öte taraftan aynı anda devam eden iki yeni oyunumuz var. Bunlardan biri futbol temalı, çok beğenileceğini düşündüğümüz bir oyun. Oyun çok oyunculu bir oyun ve geliştirmelerin sonlarına doğru yaklaştık. Diğeri de basit ve güzel bir gameplayi olan strateji tarzında bir oyun. Bunu geliştirmeye yeni başladık. Tahminen ikisi de 2018’in ilk çeyreğine çıkmış olacaklar.

Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi
Staj süresince POPS isimli oyunu üreten Moralabs Stajyerleri, Moralabs Kurucu Ortağı ve Proje Yöneticisi Kemal Şen ile birlikte.

Hubogi: Röportajlarımızda konuklarımıza her zaman sorduğumuz bir soru var, oyun sektörü dünyada hızla gelişen ve son dönemde sinema sektörünü bile geçen bir yapıya sahip. Sizce Türkiye, oyun sektörüne global olarak baktığımızda nerede? Nasıl ilerlemeli?

Kamer Kemerkaya: Hem gelir hem de oynama sürelerine bakıldığında Türkiye’nin önde gelen oyun pazarları arasında yer aldığını ve bir çok büyük oyun üreticisinin Türkiye pazarına girmek istediğini görüyoruz. Ancak ne yazıkki oyun geliştirme anlamında içinde olduğumuz pazardan aldığımız pay % 2-3’ler seviyesinde kalmakta. Oyun sektörü kreatif olması dolayısyla katma değerli sektörler arasında. Yani kar marjı çok yüksek aslında. Eğer beğenilen bir oyunu dünya markası haline getirebilirseniz ülkeye de ciddi bir ihracat kazanımı yaratabilirsiniz. Son zamanlarda başarılı örnekler çok umut verici bence. Bunların çoğalması ve gerçekten bir çok insanın bu işten ekmek kazandığı bir sektör olması çok önemli. Bunun için de devletin destekleri yanında vergi teşviklerini de uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Bunu çok güzel başaran Kanada, Finlandiya gibi örnekler var önümüzde. PC alanında başarılı bir oyun yaratmak inanılmaz maliyetler gerektirdiği için ve Türkiye de başlangıç aşamasında olduğu için  mobil oyun dünyasından ilerlemenin bizi daha kısa sürede başarıya ulaştıracağını düşünüyorum.

Hubogi: Kamer Hanım, Elektronik Sporlar tüm dünyada büyük bir yükselişte. Mobil oyunlara baktığımızda da klasik sıralamaların, arkadaşlar arasında yarışmanın yanında artık mobil oyunlarda da elektronik sporlar adından söz ettirmeye başladı. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz, mobil oyunlarda eSpor’un geleceği var mı?

Kamer Kemerkaya:  Evet , Ben de eSpor’un geleceğin meslekleri arasında olduğunu düşünüyorum. Benim 6 yaşında erkek bir yeğenim var. Ne kadar mobil oynadığını size anlatamam. Açıkcası ben onu gelecekte e-Spor’a yönlendirmeyi düşünüyorum. Şimdiden anne babasını ikna çalışmalarında başladım bileJ Bu kadar başarılı örneklerin olduğu mobil oyun dünyasının da bu alanda ilerleyeceğini ve geleceği olduğunu düşünüyorum.

Kamer Kemerkaya Moralabs çalışanları ile Moralabs Ofisi’nde.

Hubogi: Kamer Hanım, Türkiye’de oyun sektörüne girmek isteyen, gerek sektörel anlamda sizi, MoraLabs’ı takip eden ve mobil oyunlarla ilgilenen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Kamer Kemerkaya:  Öncelikle buldukları her fırsatta kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Eğer okuyorlarsa yazları staj yapsınlar. Sevdikleri, ilgilendikleri alanlarda oyun şirketlerine staj başvuruları yapabilirler. Kabul mu etmiyorlar, kapıdan kovsalar bacadan girsinler. Fırsatları varsa okul zamanı da çalışsınlar. Oyun sektörünün en güzel yanı farklı disiplinleri bir araya getiren bir sektör olması. Yazılım, görsel, müzik, veri analizi, kullanıcı kazanma kısmı, sosyal medya üzerinden oyuncularla iletişim kurma ve daha bir çok alan var. Bir ucundan işi yakalamaya çalışsınlar.

Hubogi: Kamer Hanım, sohbet için öncellikle teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin önemli mobil oyun yapım şirketlerinden MoraLabs’a ve size başarılar diliyoruz.

Kamer Kemerkaya:  Bu keyifli sohbet için ben çok teşekkür ederim.