Ana sayfa Röportajlar Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi – Serkan Sevim

Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi – Serkan Sevim

1849
Serkan Sevim
Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportaj Serisi – Serkan Sevim

Türk Oyun Sektörü Paydaşları Röportajlarında bu hafta Serkan Sevim ile Medianova’yı konuştuk! Hubogi Türk Oyun Sektörü ile ilgili firma röportajları devam ediyor. Bu hafta, Türk oyun sektöründe altyapı çözümleriyle ön plana çıkan ve tüm bilişim sektörüne hizmet veren Medianova ve CEO’su Sayın Serkan Sevim var. Serkan Bey ile gerek kişisel olarak Türk oyun sektörüne olan bakışını ve beklentilerini, gerekse kurumsal olarak Medianova’nın hizmetlerini ve desteklerini konuşacağız. Medianova’nın önümüzdeki dönemlerdeki hedefleri ve stratejik aksiyonları hakkında da bilgi almaya çalışacağız. Hubogi okuyucularını çok bekletmeden Serkan Bey’le olan sohbetimize başlayalım.

Hubogi: Serkan Bey merhaba. Hubogi olarak sizi sayfalarımızda ağırlamaktan çok mutluyuz. Medianova ile ilgili içeriklere geçmeden önce, hem sektördeki okuyucularımız hem de sizi merak eden takipçilerimiz için, bize biraz kendinizi anlatır mısınız, öğrenim hayatınız ve sonrasında sektöre geçişiniz nasıl şekillendi?

Serkan Sevim: Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’ye master’a gittim. ABD’de öğrenim gördüğüm dönemde, üniversiteden bir arkadaşım ile Baltimore’daki evimin odasında, o dönem son derece popüler olan Mezun.com şirketini kurdum. 2006 yılında Mezun çatısı altındaki 444cicek.com şirketini ortaklarımdan satın aldım ve Türkiye’ye yerleştim. Bu esnada, şu anda Türkiye’nin en büyük bulut bilişim ve streaming altyapı şirketi olan Medianova’yı da kurdum. 2010’da Mezun’daki hisselerimi satarak ilk başarılı çıkış tecrübemi yaşadım. Ardından 2011 yılında 190.000 müşterisi ile Türkiye’nin ikinci büyük çiçek şirketi olan 444cicek’i Çiçeksepeti’ne sattım ve Medianova’ya odaklandım.

Medianova'yı CEO'su Sevim Serkan'la Konuştuk.
Medianova CEO’su Sevim Serkan

Hubogi: Serkan Bey, Medianova nasıl kuruldu? Bir ihtiyacı karşılamak için mi başladı yola, yoksa zaten bir fikir olarak var mıydı?
Serkan Sevim: 2000-2003 yıllarında Mezun.com çatısı altında önemli başarılara imza atarken, kullanıcıların sitedeki yazılı içerikler için ücret ödemek istemediklerini gördüm. Bu bütün internet dünyasının sorunu olduğu için, mecrayı yazıdan videoya çevirerek ücret alınabileceğini düşündüm. Teknik Ar-Ge’nin yapılmasının ardından, içerik oluşturmanın maliyetinden dolayı projemi rafa kaldırmak zorunda kaldım.

Arkasından, Digiturk Genel Müdürü ile yaptığımız bir toplantıda, maçları internet üzerinden satma fikrini sundum. Fikir beğenildi ve 2004 yılında Mezun.com çatısı altında, Digiturk lisansı ile internet üzerinden futbol maçlarını satmaya başladık. İlk yılın sonunda 97 ülkeden on binlerce kullanıcı bu fikir sayesinde internet üzerinden güvenli bir şekilde futbol karşılaşmalarını izlemeye başlamıştı. Mezun.com’daki ortaklarım streaming işinin geleceğine inanmadıkları için, buradan ayrılarak Medianova’yı kurdum. İlk müşterilerimden biri de Digiturk oldu.

Hubogi: Biraz da Medianova’nın servislerinden bahsedelim istiyoruz. Gerek Türk oyun sektörüne gerekse bilişim firmalarına sağladığınız destekler mevcut. Ne gibi hizmetler Medianova tarafından karşılanıyor? Diğer firmalara göre Medianova’nın öne çıkan özellikleri nelerdir?

Serkan Sevim: Ana sektör olarak bilişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Sahip olduğumuz geniş bilgi birikimi ve profesyonel ekibimizle sadece Türkiye’de değil, başta Orta Doğu bölgesi olmak üzere Amerika, Fransa, Portekiz, Hindistan gibi ülkelere küresel çapta bulut altyapı hizmetleri sunuyoruz. Streaming, Encoding, Canlı Yayın Prodüksiyon ve Site Hızlandırma alanlarında geniş bir çözüm yelpazesine sahibiz. Türkiye’nin en büyük web siteleri performanslarını artırmak için Medianova’nın bulut hosting platformunu kullanıyor. Günde 4 milyarın üzerinde işlem yapan bu platformlar, dış kullanıcılar tarafından anlık ölçülerek sürekli kontrol altında tutuluyor. Platform ile Veri Merkezi ötesinde yedeklilik de sağlandığı için, çok farklı bir katma değer sağlıyor. Bir başka deyişle, servis sağlayıcıda sorun yaşansa bile, Medianova müşterileri hizmet almaya devam ediyor.

Bunların yanında, kurumlara yönelik “Enterprise CDN” dediğimiz bir ürünümüz de var. Bu platform şirket içine kurularak kurumların dahili video ve canlı yayın süreçlerini dahili bir YouTube gibi yönetmelerini sağlıyor. Medianova’nın en önemli farklılıklarından biri tamamen kendi geliştirdiği teknolojileri kullanıyor olması. Bu da bizi global şirketler ile rekabet edebilir durumda tutuyor. Akamai, Amazon AWS gibi dünya devlerinden yine Amerikalı şirketleri aldığımız zaman ayrı bir haz duyuyoruz.   

Medianova'yı CEO'su Sevim Serkan'la Konuştuk.
Medianova Ofis Girişi

Hubogi: Serkan Bey, Türk oyun sektörüne bakış açınızı merak ediyoruz. Özellikle son dönemde hem gelişen oyun stüdyolarının oyunları globale açılıyor hem de yurt dışından firmalar operasyonlarını Türkiye özelinde genişletmeye çalışıyor. Sizce ülkemizin ekonomisine oyun sektörü ne kadar destek sağlayabilir?
Serkan Sevim: Türkiye, halen dünyanın en büyük oyun pazarları arasında 16’ncı sırada bulunuyor. Küresel çapta büyüklüğü 100 milyar dolara yaklaşan oyun sektöründen ülkemizin daha büyük pay alabileceğine inanıyorum. Newzoo tarafından yayınlanan rapora göre, ülkemiz 2016 yılında elde ettiği 755 milyon dolarlık gelir ile MEA (Orta Doğu ve Afrika) bölgesinin lideri konumunda bulunuyor. En yakın takipçimiz Suudi Arabistan’ın aynı dönemde oyun pazarından elde ettiği gelir ise 502 milyon dolar seviyesinde.

MEA bölgesindeki 300 milyonu aşkın oyunseverin 2016 yılında toplam 3,2 milyar dolar harcama yaptığını görüyoruz. Bu da küresel gelirin yüzde 3’ünü oluşturuyor. Türkiye’nin, yıllık büyüme oranının yüzde 26’nın üzerinde bulunduğu bir bölgenin lideri olmasını çok değerli buluyoruz. Oyunların neredeyse tamamen online ortama taşındığı günümüzde Medianova olarak, hem küresel oyun şirketlerine hem de operatörlere Türkiye’de altyapı servisleri sunuyoruz. Bu gelişmiş servisler sayesinde, oyuncuların oyunları terk etmelerinin en önemli nedenlerinden biri olan yavaş yükleme sürelerinin de önüne geçiyoruz.
Hubogi: Çevrimiçi oyunlarda, gerek mobil gerekse PC tarafında internet hızları ve servisleri çok önemli. Özellikle gelişen bir Elektronik Sporlar kültürü var ve globalde olduğu gibi ülkemizde de hızla büyüyor. Buradaki milisaniyelik hatalar bazen şampiyonları belirliyor. Medianova’nın servisleri arasında CDN hizmetleri de var. Medianova’nın CDN hizmetleri ile ilgili biraz detaylı bilgi alabilir miyiz?

Serkan Sevim: Sizin de belirttiğiniz gibi, farklı sektörlerde olduğu gibi çevrimiçi oyunlarda da bağlantı performansı ve hız büyük önem taşıyor. CDN’i de dijital hosting dünyasının daha çok “Performans” için kullandığı bir platform olarak adlandırabiliriz. En büyük avantajı, görsel ve video optimizasyonları ve cache altyapısı ile anlık olarak web sitenizin veya mobil aplikasyonunuzun çok daha hızlı çalışmasını sağlamasıdır.

Medianova’da ana başarı kriterlerimiz bir veri merkezinden çok farklı. Yüzde 99,999 çalışan bir hosting yapısının yanında bir görseli ve web sitesini kaç saniyede yükletiriz, bir video veya müzik parçasına tıklandığında kaç milisaniyede başlar, gecikme varsa nerede vakit kaybediyoruz gibi günlük konularımız var. Tüm bu kriterleri de platformumuzda 500.000 anlık kullanıcı varken ve günde 4 milyarın üzerinde işlem yapıyorken ölçüyor olmamız durumu farklı bir teknik boyuta taşıyor.

Özetle, şirket olarak misyonumuz sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlamak. İyi bir web sitesine sahip olmak isteyenler için hız vazgeçilmezdir diyebiliriz. CDN ile hem kullanıcılar web sitesini kullanmaktan keyif alırlar hem de sitenin SEO sıralaması iyileşir. Ek olarak, web sitesinin performansını artırmak, maliyet ve müşteri memnuniyeti gibi başlıklarda da CDN’in artılarından söz edilebilir. Bugün global şirketlere kıyasla Medianova Türkiye’de en hızlı CDN konumunda bulunuyor. Bunu tabii ki ben değil, RUM dediğimiz ve gerçek kullanıcı gözünden yapılan anlık testler söylüyor. Örnek olarak, bir kullanıcı Medianova platformunda host edilen bir video servisini ortalamada 1,12 saniyede seyretmeye başlıyor. Veya 20 milisaniye gibi son derece kısa bir sürede bir görseli kullanıcı tarayıcısına yüklemeye başlıyoruz. Bunlar performans bacağında Türkiye’de daha önce konuşulmayan değerler. Riot Games gibi dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birinin de altyapısında Medianova’yı kullandığını özellikle vurgulamak isterim.

Medianova’nın en büyük artısı, önemli sayıda yabancı müşterisi olduğu için, artık analitik anlamda performansını ispat edebilmeyi ve bu şekilde rekabet etmeyi öğrenmiş bir firma olması. Kullandığımız gerçek kullanıcı verileri, müşterinin bizi şeffaf bir ortamda analiz etmesini sağlıyor. Bunları yapmadan yurtdışında Amazon ve Akamai gibi şirketler ile rekabet edemezsiniz. Eğer global şirketler bizim sektörde dünya devi olan Akamai’nin hizmetini bırakıp belli coğrafyalarda Medianova’yı tercih ediyorsa, burada bir durup düşünmek lazım. Bir başka önemli avantaj da imaj ve video gibi dijital içeriklerin anlık olarak optimize edilerek çok daha hızlı yüklenmesini sağlayan Medianova CDN’in büyük bant genişliği havuzu. Bu sayede anlık olarak yükselen trafikler sorunsuzca karşılanırken bulut servisin verimliliği sayesinde de birim maliyetler azalıyor.

CDN kullanmanın avantajları bunlarla da sınırlı değil. Sunucu yatırımı yapmadan, aylık modelde kullandığın kadar ödeme imkanı sunan Medianova CDN ile panel arayüzü ile anlık istatistiklere ve raporlara ulaşılabilirken, Token, Domain kontrol ve DRM servisleri ile güvenli streaming sağlanıyor.

 

Medianova'yı CEO'su Sevim Serkan'la Konuştuk.
Medianova Ofisi

Hubogi: Serkan Bey, Medianova’nın önümüzdeki dönemler için gelecek planları nelerdir? Türk oyun sektöründeki varlığınız artacak mı?
Serkan Sevim: En büyük hedefimiz global pazarda büyümek. Şu anda ciromuzun %15 gibi bir kısmı teknoloji ihracatından geliyor. Bu payı 5 yıl içinde yüzde 80’in üzerine çıkarmak istiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmaları ile Türkiye’de internete yenilik ve değer katıyoruz.

Oyun sektörü özelinde, rakamların da işaret ettiği gibi, Türkiye altyapı servisleri anlamında da bölgenin lokomotifi olabilecek bir potansiyele sahip. En iyi servisleri sunarak, online oyunların kesintisiz ve hızlı olmasını sağlayarak, daha fazla küresel oyun şirketini ve paydaşını ülkemize çekebilir, pastadan aldığımız payı artırabiliriz. Biz de Türkiye’de doğmuş bir şirket olarak bu anlamda bir sorumluluk hissediyoruz ve çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.
Hubogi: Hazır yeri gelmişken bir de iş birlikteliklerini soralım istiyoruz. Son dönemde Gaming in Turkey ile de bir partnerliğiniz var, bu tür stratejik partnerlikler gelecek dönemde de devam edecek mi?

Serkan Sevim: Elbette. Az önce de ifade ettiğim gibi, ülkemizde oyun sektörünün büyümesi için bir sorumluluk duygusu ile hareket ediyoruz. Bu doğrultuda stratejik işbirlikleri yapmaya devam edeceğiz.
Hubogi: Serkan Bey, gelecek Medianova’nın da içinde bulunduğu bilişim sektörüne girmek isteyen, kişisel olarak sizi takip eden ve bu yolda ilerlemek isteyen sektörün gençlerine neler önerirsiniz, şimdiden ne gibi hazırlıklar yapmalılar?

Serkan Sevim: Ne yaparlarsa yapsınlar en iyi şekilde yapsınlar. Artık herkesin kendisini hayat boyu eğitmesi gereken bir dönemdeyiz. Tabii gençler bu konuda biraz daha beyaz sayfa oldukları için tüm güçleri ile kendilerini eğitsinler. Konu sadece okula bırakılmayacak kadar kritik. Üzerine ister bir yerde çalışsınlar, ister kendi işlerini yapsınlar. Ama en iyisini yapmaya gayret etsinler.
Hubogi: Serkan Bey, keyifli röportajımız ve paylaştığınız samimi cevaplar için teşekkür ediyoruz. Sizin nezdinizde tüm Medianova ailesine, bilişim sektöründeki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Serkan Sevim: Ben teşekkür ederim.