Ana sayfa Türkiye'den Haberler Türk ve İranlı Öğrenciler Oyun İçin Bir Arada

Türk ve İranlı Öğrenciler Oyun İçin Bir Arada

719
Türk ve İranlı Öğrenciler Oyun İçin Bir Arada
Türk ve İranlı Öğrenciler Oyun İçin Bir Arada

Türk ve İranlı Öğrenciler Oyun İçin Bir Arada! – Hubogi Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BAU Lab) ve İran Oyun Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Tehran İstanbul Play (TİP) oyun geliştirme maratonu Türk ve İranlı öğrencileri bir araya getirdi.

BAU Lab ve İran Oyun Vakfı işbirliğiyle 18-23 Haziran tarihlerinde BAU Galata kampüsünde gerçekleştirilen TİP etkinliğinde, 9 oyun geliştirildi. Teması ‘köprüler’ olan maratonda, BAU Oyun Tasarımı lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile İran Oyun Geliştirme Enstitüsü öğrencileri oyun geliştirerek, birbirlerinin “tasarlama ve üretme” yaklaşımlarını keşfetti. TİP oyun geliştirme maratonuna oyun sanatı ve tasarımı üzerine önemli atölyeler de eşlik etti. Witcher oyunu konsept sanatçılarından Polonyalı Marek Madej ve Goethe Enstitüsü İstanbul desteğiyle etkinliğe katılan Nolgong kurucu direktörü oyun tasarımcısı Güney Koreli Peter Lee ustalık sınıflarıyla katılımcılara destek oldu.

Türk ve İranlı Öğrenciler Oyun İçin Bir Arada! Düzenlenen TİP etkinliği ile iletişim sorunlarının oyunların ortak diliyle aşılabildiğini belirten BUG Lab. Direktörü Dr. Güven Çatak, “Etkinlik, profesyonel işbirliklerinin dışında kültürler arası diyaloğun gelişmesi bakımından başarılı bir buluşma oldu” dedi.

 

İlk 3 oyun ödüllendirildi

Politikacıları köprüler kurarak uzmanlaştırmaya çalışan bulmaca oyunu ‘Bridges Of Peace’ birinci olarak Tahran ve Poznan oyun fuarlarına katılma hakkı kazandı. İkinci gelen oyun ‘Tetridge’ sanal gerçeklik ortamında Tahran ile İstanbul arasında tetris bloklarıyla köprü inşa etme oyunuyla Tahran ve Belgrad oyun fuarlarına katılmaya hak kazanırken, üçüncü gelen uzay gemisi simülasyonu ‘Selune’ oyunu ise Gaming İstanbul tarafından ödüllendirildi.

Öte yandan, TİP etkinliği 2019 yaz mevsiminde bu kez Tahran’da gerçekleşecek.