Ana sayfa Türkiye'den Haberler Türkiye’de Bir İlk, Oyun Hile Sitelerine Para Cezası

Türkiye’de Bir İlk, Oyun Hile Sitelerine Para Cezası

1102
Oyun Hile Sitelerine Para Cezası
Oyun Hile Sitelerine Para Cezası

Türkiye’de Bir İlk, Oyun Hile Sitelerine Para Cezası! Yurt dışında benzerlerini defalarca gördüğümüz bir haber, 15 20 senelik geçmişe sahip Türk oyun sektöründe ilk kez karşımıza çıkıyor. Devlet tarafında oyun sektörünün çok fazla değerli görülmediğini ama bu fikrin belki de son dönemlerde yapılan yatırımlarla değiştiğini düşünmeye başlamıştık ki gelen bu kararla Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen yayıncı ve yapımcı firmaların haklarını korumak adına önemli bir karar verilmiş oldu. Netmarble’ın PC oyunları için yürütülen adliye takibi sonuç vermiş ve görünen o ki Wolfteam ile ilgili 3 farklı hile sitesi, İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi tarafından cezalandırılmış. İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, web sitesi üzerinden dijital oyun hileleri satan www.hitlan.net, www.hileevereni.com ve www.coldhacks.com hile sitelerinin sahiplerine karşı açılan davanın karar duruşmasında, adı geçen web sitelerinin kalıcı şekilde erişime engellenmesine, marka hakkının ihlal edilerek haksız rekabette bulunulduğuna; bu şekilde verilen zararın tazmini için davalıların 185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL de manevi tazminat ödemelerine, yargılama masraflarının davalılardan alınmasına, mahkeme kararının masrafı davalılardan alınarak gazetede ilan edilmesine karar verdi.

Türkiye'de Bir İlk, Oyun Hile Sitelerine 200 Bin TL Ceza

Türkiye’de Bir İlk, Oyun Hile Sitelerine 200 Bin TL Ceza

Türkiye’de Bir İlk, Oyun Hile Sitelerine Para Cezası! Konuyla ilgili Hubogi yazarımız ve dava sürecini takip eden ticaret hukuku, bilişim- fikri mülkiyet ve oyun hukuku uzmanı Dr. Mete Tevetoğlu internet sitelerine verdiği konuşmalarında “Bence, hile, ekonomiden, ticarete, dinden, siyasete, tarihten hukuka bir bir kültür meselesi. Çünkü hile kavramıyla biz saydığımız diğer alanların dışında, ticaret sahasında da, hukuk sahasında da, borsada da sık sık bir kavram olarak karşılaşıyor ve bununla mücadele ediyoruz.” diyor. “Bu siteleri yapanlar bazen oyun meraklısı sanılıyor ama değil. Bayağı “profesyonel” ekipler var. Bu ekipler, oyunun ilgili piyasada ulaştığı yatırım değerinden ve katma değerden ya rahatsız olanlar veya bundan kendilerine haksız bir kazanç elde etmek isteyenler oluyor genelde. Türk Ceza Kanunu’na eklenen 245/A maddesi ile de “zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak veya bulundurmak” özel bir siber suç olarak düzenlendi ve bu suçu işleyenler 1 – 3 yıl hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Bu mahkeme kararı ve özel suç düzenlemesi sayesinde hile siteleriyle son derece etkin bir şekilde mücadele edilmesinin yolu açılmış oldu”

Türkiye’de Bir İlk, Oyun Hile Sitelerine Para Cezası! Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Türk mahkemelerinin verdiği bu kararın Türkiye’deki oyun sektörünün pozitif yönde gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyleyerek, 5 yılı aşkın bir zamandır dijital oyunlarda yapılan sahtecilik ve hile yapan sitelere karşı hukuki mücadeleyi kararlıkla ve azimle sürdürdüklerini belirtti.

Türk mahkemeleri bu tür bir ceza ile Türk oyun sektörüne girecek tüm firmalar için de önlem almış ve haklarını koruyacağını dillendirmiş oldu. Önümüzdeki günlerde, bu tür sitelerin ceza almasının yanı sıra bu sitelerin sahiplerinin ve hile programları üreticilerinin de hapis cezaları ile gündeme geleceğini düşünüyoruz. O nedenle bir kez daha Hubogi olarak herhangi bir oyunda haksız kazanca yol açacak içeriklerden kaçınılmasını ve oyunlara emek veren oyuncu ve yapımcıların emeklerine saygı duyulmasını rica ediyoruz.