Ana sayfa Global Haberler Utah Üniversitesi Yeni Espor Programı Duyuruldu

Utah Üniversitesi Yeni Espor Programı Duyuruldu

1084
Utah Üniversitesi Yeni Espor Programı Duyuruldu!
Utah Üniversitesi Yeni Espor Programı Duyuruldu!

Utah Üniversitesi Yeni Espor Programı Duyuruldu! Elektronik sporlar, her geçen dönemde daha farklı haberlere konu oluyor. Ülkemizde de hızla büyüyen bir spor dalı olmasının yanı sıra firmaların da ilgisini çekmeye başlayacak eSpor, akademik konularda da üniversitelerin yeni yatırımlarına dahil ettikleri bir konu. Ülkemizde Bahçeşehir Üniversitesi’nin konuyla ilgili haberleri daha önce çıkmıştı. Akademik anlamda Amerika eSpor’a olan ilgisini sürdürüyor. Son gelen haber Utah Üniversitesi’nden. Nisan’ın başlarında yapılan açıklamada üniversite tarafından desteklenen Esport programı başlatıldığı duyurulmuştu. Bu program ile eSporcu öğrenciler eSpor hayatlarına profesyonel olarak devam edecekle veya okula girdikten sonra da programa dahil olarak lisanslı bir eSporcu olarak mezun olabilecekler.

Bu program’da Utah Üniversitesi başta League of Legends oyunu olmak üzere Overwatch ve Hearthstone ile 3 oyunu dahil etmiş durumda. Yeni oyunların gelecek planlarında yer aldığını düşünüyoruz. Okulun eğlence sanatları ve Mühendislik Bölümü Başkanı Robert Kessler, “Utah Üniversitesi Pac 12 konferansının bir parçası ve bu konferansa dahil olanlar arasında bu tür bir programı konuşuyorduk. Hiç kimse bu işe başlamaya cesaret edemedi ama Utah Üniversitesi olarak biz kararımızı verdik ve net şekilde bu işte varız” dedi.

Görünen o ki Utah Üniversitesi Eğlence Sanatları ve Mühendislik bölümü, Crimson Gaming isimli bir League of Legends takımının doğrudan sponsoru olmuş durumda. Üniversitenin yatırımıyla da bu takımın üyeleri üniversiteden burs kazanacak ve eSporcu olarak mezun olabilecekler. Basketbol takımları ve oyuncularına benzer bir oluşumun eSpor tarafına da geçiyor olması, bu sporun geleceğin en önemli spor dallarından biri olacağına işaret.