Ana sayfa Global Haberler Valve ve Ubisoft Fransa’da Para Cezası Aldı

Valve ve Ubisoft Fransa’da Para Cezası Aldı

652
Valve ve Ubisoft Fransa'da Para Cezası Aldı
Valve ve Ubisoft Fransa'da Para Cezası Aldı

Valve ve Ubisoft Fransa’da Para Cezası Aldı! – Hubogi Fransa geçtiğimiz günlerde Valve’nin sahip olduğu Steam ve Ubisoft’un oyun platformu Uplay’e ürün iade politikasının tüketici haklarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırdı.

Fransa’nın iki şirkete ceza vermesinin sebebini iade politikalarının süresi konusunda net bilgiler vermiyor olması olarak gösterildi. Ayrıca iade şartlarını kabul edip etmediklerinin sorulmaması da cezanın sebepleri arasında yer alıyor. Tüketici haklarının ihlali söz konusu görüldüğü için Valve’nin Steam platformuna 147.000 €, Ubisoft’un Uplay platformuna ise 180.000 € ceza verildi.

Valve iade politikalarını tüm dünyada satın alınan oyunun 2 saatten az oynanması durumunda 14 gün içerisinde iade hakkını müşterilerine veriyor. Ubisoft’ta ise iade gibi bir seçenek bulunmuyor. Her ne kadar cüzi rakamlar şeklinde cezalar verilse de bu tüm ülkelerde ilerleyen zamanlarda dikkat edilecek ve yaptırımların uygulanacağı bir çalışma olacaktır. Şirketler için önemli miktarlar olmasa da uyarı niteliğindeki bu cezalar ile şirketler gerekli politika değişikliğine gidecektir.

Ayrıca Valve benzer sebeplerden daha önce Avustralya’da da cezaya çarptırılmış ve yaklaşık 3 milyon dolar ceza ödemişti. Öte yandan Ubisoft’un Fransa merkezli bir şirket olması ve ülkesindeki tüketici haklarını ihlal eden bir politika izlemesi de ilginç olan ayrıntılar arasında yer alıyor. Her iki şirketinde gelecekte nasıl düzenlemeler yapacağı ve çalışmalar gerçekleştireceğini önümüzdeki günler gösterecek.