Ana sayfa Global Haberler Japon Girişimi Vaqso VR Gözlüklerine Koku Ekleyecek

Japon Girişimi Vaqso VR Gözlüklerine Koku Ekleyecek

1225
Vaqso VR
Vaqso VR Kawaguchi Kurokawa

Gün geçmiyor ki teknolojik gelişimler bizleri hayretler içinde bırakmasın. Bu haberimiz Japonya’dan gelecek. Teknolojinin beşiği sayılabilecek ülkenin son icadı VR gözlüklere koku ekleme üzerine. Yıllar önce hoparlör gibi bir cihazla oynadığımız oyuna göre odaya koku veren bir cihaz yapılmıştı ama çok rağbet görmemişti. Bu kez VR gözlükleriyle bambaşka dünyalara görüntü olarak dalarken bir başka hissimizle de orada olabileceğiz. Ayrıntılar için sözü uzatmadan haberimize geçelim.

Tokyo merkezli Vaqso, Salı günü Tokyo’da düzenlenen basın toplantısında kafaya takılan bir ekrana (HMD) takıldığında VR oyunlarına, vb. bir koku alma hissi veren Vaqso VR cihazını açıkladı. Vaqso, restoranlar için koku kullanan promosyon hizmetleri üreten Japon şirketi ZaaZ’ın girişimi. ZaaZ’ın da kurucusu olan Kentaro Kawaguchi aynı zamanda Vaqso’nun da CEO’luğunu yapıyor. Kawaguchi’ye ek olarak, yine bir Japon teknoloji şirketi olan Cerevo için Hackey’in geliştirilmesine öncülük eden Tatsuya Kogusuri CTO olarak görev yapıyor ve çeşitli çevrimiçi oyunlarda yer alan Fumio Kurokawa özel bir danışman olarak hizmet ediyor. Kawaguchi kokuları planlamaktan ve geliştirmeden sorumlu, Kurokawa ise geniş iş ağını iş geliştirme süreciyle desteklemek için çalışıyor. Geliştirme üssü Tokyo’da fakat dünya pazarına girmek için küresel finansman çabalarını kolaylaştıracak şekilde San Francisco, ABD’de şirketleri bulunuyor.

Vaqso VR

Vaqso VR, bir gofret kadar kalınlıkta ve uzunlukta tasarlanmış. Bir mıknatıs yardımıyla HMD’ye bağlanabiliyor. VR içerikleri ile senkronize olabiliyor ve farklı koku kartuşları ayarlanabiliyor. Prototipin içine 3 tip koku kartuşu takılabiliyor ve bunun bitmiş üründe 5-10 kartuşa yükseltilmesi planlanıyor. Ayrıca, cihaz şu anda geliştirilmekte olan küçük bir fan ile donatılmış, kullanıcı VR gözlüklerle dolaşırken, nesneye daha yakın veya uzaklaştığında fanın dönüş hızını VR içeriğiyle senkronize ederek kokunun buna göre güçlendirilmesi ve zayıflatılması düşünülüyor.

Vaqso VR ön
Vaqso VR ön
Vaqso VR ön
Vaqso VR koku haznesi

Gelen bilgiler arasında Vaqso, VR oyun geliştiricileri için Vaqso VR’yi kontrol etme API’sını tamamladı. Vaqso VR ile bağlantı kurmak için bir kütüphane (Unity eklentisi) sağlanıyor ve geliştiriciler, kaynak kodunun başında “Include” komutunu ekleyerek oyunun Vaqso VR’ye karşılık gelecek içeriklerini hazırlayabilecekler. Vaqso geliştiricilerin fikirlerini geniş bir yelpazede toplamak için bir site açmayı planlıyor. Bu linkten kayıt olabilirsiniz. Buradan gelecek geri bildirimlerin ürünlerini geliştireceklerini ve en sonunda bitmiş bir ürünün sevkıyatına hazır olmayı amaçlıyorlar.

Rekabet her alanda olduğu gibi burada da mevcut. Vaqso’ya rakip firmalar, Feelreal ve Noslus Rift, aynı şekilde koku içerikleri için çalışıyorfakat Vaqso VR, ultra kompakt bir cihaz olmakla birlikte çoklu koku yayabilmesi açısından bir avantaja sahiptir. Buna ek olarak, Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR’yi içeren herhangi bir HMD’ye kurulum için tasarlandığından, daha geniş bir potansiyel müşteri tabanı var. Vaqso, bu yılın nisan ayında reklamcılık, oyun ve OEM üretimi, vb. için bir şirketle anlaşacak ve bu yılın sonlarında son tüketiciye ürünü satmaya başlaması bekleniyor.

 

Vaqso VR
Vaqso VR Yakın Plan
Vaqso VR
Vaqso VR Co Founder ve Ceo Kentaro Kawaguchi ve Fumio Kurokawa

Daha VR gözlüklü oyunlara tam alışamamışken işin koku boyutu da ekleniyor. Görme, işitme, koklama duyularımızı bu şekilde sanal alemlere taşırken geriye kalan tat alma ve dokunmayı da işin içine katacak teknolojiler ne zaman gelecek merakla bekliyoruz.