Ana sayfa Global Haberler Vivendi Ubisoft’u Satın Almaktan Vazgeçti!

Vivendi Ubisoft’u Satın Almaktan Vazgeçti!

760
Vivendi Ubisoftu Satın Almaktan Vazgeçti
Vivendi Ubisoftu Satın Almaktan Vazgeçti

Vivendi Ubisoftu Satın Almaktan Vazgeçti! – Hubogi Fransız televizyon ve internet sektöründe faaliyet gösteren şirket Vivendi ile Ubisoft arasında yıllardır süren satın alma işlemi çıkmaza girdi. Vivendi sahip olduğu Ubisoft hisselerini geçtiğimiz Nisan ayında % 30 seviyesine çıkarmıştı.

Fransız yasaları gereğince elinde % 30 hisse bulunan şirketler satın alma teklifi sunarak yatırım yaptığı şirketi tamamen satın alma hakkına sahip. Ancak Vivendi bu planı altı ay ertelediğini duyurmuştu. Bunun üzerine Ubisoft CEO’su Yves Guillemot Vivendi’nin stratejisini endişe ile izlediklerini bu şekilde devam etmesi ve Vivendi’nin Ubisoft’u satın almasının şirkete büyük zarar vereceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde ise Vivendi şirketinden beklenmedik bir açıklama geldi. Şirket Ubisoft’un hisselerini satacağını açıkladı. Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra şirket 2.45 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Satışa sunulacak olan hisselerin üçte biri tekrar Ubisoft alarak Vivendi tehdidinden kurtulmak istiyor. Geri kalan kısmın bir bölümünü de Batı’da yatırımlarını sürdüren Çin devi Tencent alacak. Tencent’in yönetimde söz sahibi olamayacağı bu hisse alımında Ubisoft için Çin pazarı kapıları açılmış olacak.