Ana sayfa Global Haberler Xbox One Reklam Harcamaları Aralık’ta Playstation ve Mobil Oyunları Solladı

Xbox One Reklam Harcamaları Aralık’ta Playstation ve Mobil Oyunları Solladı

1164
Aralık reklam harcaması
Aralık reklam harcaması

Oyun firmalarının Aralık reklam harcaması 85.8 milyon dolara ulaştı. Kasım ayındaki 101.8 milyon dolarlık harcamaya göre %20’lik bir düşüş yaşandı. Aralık boyunca 34 oyun firması, Ulusal Tv’lerde 106 spotu 23.591 kez gösterdi. Bu sayede toplam 5 milyara yakın bir görünüm sayısına ulaştılar. Gamebeat ve Ispot.tv tarafından hazırlanan içerikte görülüyor ki Xbox ve Playstation’ın toplam harcaması, geri kalan 32 firmanın reklam harcamasından daha fazla.

Aralık reklam harcaması içerisinde %36.5’luk payla Xbox, Kasım ayı reklam harcaması lideri Playstation’ı geride bıraktı. 1.2 milyarlık görünürlük sağlayan Xbox, 31.4 milyon dolarlık harcamayı, 14 spotu 3807 kez göstererek yaptı. Xbox reklamların çoğunu NFL Futbol ve NBA Basketbol sırasında yayınlattı.Genel olarak ESPN, NFL Ağı ve Fox ağlarına ağırlık veren Xbox, spor oyunlarına yönelik bütçesine öncelik verdi. Reklam bütçesinin en büyük payını yaklaşık 7.1 milyon dolarla 4K Ultra HD Blu-ray reklamları tutuyor.


Reklam harcamalarının ikinci sırasında yer alan Playstation, %21.8’lik kısmı oluşturuyor ve tahmini 18.7 milyon dolarlık bir harcama yaptı. 9 spotluk reklam içeriğini 2720 kez gösteren Playstation, 998.8 milyon görüntülenmeye ulaşmış. Reklam harcamalarının büyük kısmı “The King”in tanıtımına yapılmış. Network kanalları içerisinde de ESPN, Fox ve Cartoon Network’e reklam veren Playstation, en çok NFL, NBA ve Walking Dead’in yayınları arasına reklam vermiş gözüküyor.

Son olarak Nintendo’dan bahsedelim. Nintendo ay başında yoğun, ay sonuna doğru azalan bir reklam harcaması yapmış. Genel olarak marka, 10 spotla 1486 kez gösterime girmiş ve 296 milyon görünürlüğe ulaşmış. Toplam 4.5 milyon dolarlık bir bütçe ile Aralık ayını tamamlayan Nintendo, bütçesinin çoğunu iki reklam spotuna ayırmış. “Play Everywhere, Create Anywhere” konseptli Super Mario Maker ile “Pokemon Sun and Pokemon Moon: Holiday Me-Time” konseptli Pokemon reklamları. Doğal olarak bu reklamlar için çocuklara özel network kanallarına yoğunlaşan Nintendo, Nickelodeon, Cartoon Network ve Teen Nick’te reklamlarını yayınlattı.