Ana sayfa Türkiye'den Haberler Yerli Yapımcı Oyunlarına KDV Muafiyeti

Yerli Yapımcı Oyunlarına KDV Muafiyeti

943
Yerli Yapımcı Oyunlarına KDV Muafiyeti
Yerli Yapımcı Oyunlarına KDV Muafiyeti

Yerli Yapımcı Oyunlarına KDV Muafiyeti! – Hubogi Son haftalarda sıkça konuşulan bir konu olan oyunlara vergi geleceği Steam’e gelen vergi düzenlemeleriyle sonlanmıştı. Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın TBMM’ye sevk edilen KDV kanunu ile ilgili değişiklikler yapılacağına dair tasarıyı geçtiğimiz günlerde yazılı olarak açıkladı. Bu tasarıda dikkat çeken konu ise yerli yapımcıların oyunlarında KDV muafiyeti maddesi oldu.

Meclise sunulan bu tasarıda KDV muafiyetinin genişletildiği ve teknoloji geliştirme bölgesinde yer alan ve faaliyette bulunan oyun geliştiricilerin oyun yazılımlarına KDV muafiyeti sağlanacak. Teknokentlere yer alan oyun stüdyoları oyunlarını ve ek paketlerini KDV’siz olarak oyunculara sunabilecek.

Hali hazırda yazılım alanındaki geliştiricilere sağlanan bu desteğin video oyunlar içinde uygulanması planlanıyor. TOGED Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Karayalçın yapmış olduğu açıklamada, “TOGED olarak, ODTÜ TEKNOKENT’in desteği ile ilgili bakanlıklarla yürüttüğümüz görüşmeler sonucunda, oyun geliştiricileri için bu kanun tasarısının hazırlanmasından büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi. Karayalçın sözlerini “Bu teklifin onaylanması durumunda yerli oyun geliştiricilerimizin üzerinde bulunan mali yükünde kısmen azalacağını ve rahatlayacaklarına inanıyoruz.” şeklinde tamamladı.