Ana sayfa Global Haberler YouTube ve Activision İş Birliği Yaptı!

YouTube ve Activision İş Birliği Yaptı!

277
YouTube ve Activision İş Birliği Yaptı!
YouTube ve Activision İş Birliği Yaptı! - HUBOGI

YouTube ve Activision İş Birliği Yaptı! Yayın platformları arasındaki rekabet her geçen gün daha da kızışmaya devam ediyor. Bu dünyanın şüphesiz en büyüklerinden biri olan Twitch, rakiplerinin hamleleri karşısında neler yapacağını merak ile bekleniyor. Mixer Twitch’in en büyük yayıncılarını alarak rakibine büyük bir çalım atmıştı. Yeni bir hamle de YouTube’dan geldi. YouTube ve Activision Blizzard arasında yapılan anlaşma ile Activision oyunlarının yayın haklarını YouTube satın aldı.

Bu durum Twitch’in elini iyice sıkıştıracak gibi gözüküyor. Bu satın alma Overwatch, Hearthstone, Call of Duty League gibi turnuvaların yayınları yalnızca YouTube üzerinden olacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bu satın alma sonrasında Twitch’in rakiplerine karşı nasıl bir hamle yapacağı da merak ediliyor. İş birliği sonrasında detaylarda bugün ortaya çıktı.

YouTube ve Activision Ortaklığı Detayları

Yapılan habere göre YouTube ve Activision Blizzard arasındaki anlaşma 160 milyon dolar değerinde. Yapılan anlaşmanın kaç yılı kapsayacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Birkaç yıllık olarak belirtilen anlaşmanın oyun hakları için ödenen parasının miktarı ise belirtilmemiş. Genel olarak oyunların popülerliğine bakıldığında pastadan en büyük payı Overwatch League’nin alacağını söylemek yanlış olmaz. Detaylarda Call of Duty League için de YouTube tarafından hatırı sayılır bir miktar ödendiği ve Hearthstone’un Activision Blizzard’ın hediyesi olduğunu ifade etti.

Öte yandan YouTube tarafında ise bu ligler için hazırlanan özel teşvikler anlaşmanın detaylarında yer alıyor. Bu teşviklerin belirlenmesi reklam gelirlerinin ve izlenmelerin istatistiklerine göre belirlenecek. Taraflar arasında belirlenen rakamlara ulaşıldığında gerek liglerdeki takımlar gerekse oyuncular bu teşviklerden yararlanabilecek.

Yayıncılık platformları arasındaki bu hamle oyunlarının ne kadar devam edeceği ve nasıl sonuçların ortaya çıkacağı bilinmiyor. Ancak sektörün önemli oyuncularından olan Twitch, önce Mixer’den şimdi de YouTube’dan aldığı darbeler sonrasında nasıl etkileneceği ve neler yapacağı merak ediliyor. Önceki iki yıl Activision ile olan anlaşmasını kaybeden Twitch’in büyük bir adım atarak rakiplerine halen oyunun içerisinde olduğunu göstermesi bekleniyor. İlerleyen günlerde gerek Twitch cephesinden gerekse diğer yayın platformlarından yeniliklerin gelmesi bekleniyor.