Ana sayfa Röportajlar Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Çağlar Eğer

Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Çağlar Eğer

1960

Merhaba Hubogi okuyucuları! İlgiyle takip edilen Yurt Dışındaki Türkler (YDT) röportaj serimiz devam ediyor. Serimizin şimdiki konuğu, 2012’den beri Goodgame Studios’ta çalışan ve şu an İş Geliştirme Müdürü olarak görev alan, stratejik birliktelikleri kuran ve yöneten, oyunlarla olan birlikteliğini Almanya’da devam ettiren Çağlar Eğer.

Hubogi: Çağlar, merhaba. Öncellikle senin için çok tekrarı olmuş olsa da, Hubogi okuyucuları için bize biraz kendinden bahseder misin? Oyunlarla olan ilişkin nasıl başladı, kendine bu sektörde çalışmak için nasıl yön verdin?

Çağlar Eğer: Merhaba arkadaşlar, adım Çağlar Eğer, 1980 Almanya, Hamburg doğumluyum ve aslında bu sektörde olacağımı hiç zannetmezdim – neden? Çünkü aslında hiç “Gamer” değilim – PES ve FIFA haric J! Bizim evde her zaman bir nerd vardi o da benim kardeşim, Alper’di. Hamburg´da Ekonomi Lisesi’nden sonra Hamburg Üniversitesi’nde Türkoloji ve Siyaset okudum – evet, dediğim gibi oyunlarla pek alakasi yok. Aslında her zaman siyaset ve edebiyat ilgimi çekiyordu. Benim kardeşim 2010 yılında Goodgame working student olarak çalışıyordu (şimdi kendi Performance Marketing Ajansı var) ve oradan her zaman Goodgame aklımdaydı. Üniversiteyi bitirdim ve bir kaç yere mülakat için davet edildim ve en fazla Goodgame´in start up olması ile çok yüksek hedefleri olması ilgimi çok çekti ve direkt başladım Goodgame´e.

Yurt Dışındaki Türkler - Çağlar Eğer
Yurt Dışındaki Türkler – Çağlar Eğer Goodgame Studios

Bu sektörde en fazla sevdiğim şeylerden biri uluslararası olması. Bu sektörde rakipçilik yok ve sadece arkadaşlık var. Herhalde ondan dolayı da bu sektörde kaldım galiba. Tabiki en hızlı gelişen sektörlerden birisi de. Her zaman “ready” olman lazım ve trendleri anlaman lazım çok hızlı her şey değişiyor ve bu benim çok hoşuma gidiyor – yoksa insan sıkılır 🙂

Hubogi: Goodgame’e geleceğiz ama öncesinde Türk oyun sektöründeki gençlerin bilgi alacağı bir röportaj olacağını düşünerek, Goodgames’e gelene kadar olan oyun sektöründeki iş hayatını bize anlatır mısın? Olaylar nasıl gelişti?

Çağlar Eğer: Aslında, dediğim gibi, bu sektöre girmem bir tesadüf oldu. Ama her zaman Entrepreneur olmayı çok isterdim. 2007 ile 2009 arasi kendi şirketim vardı (Trading Agency) ve Goodgame´e olan Start up ortamı çok hoşuma gitti – böyle ortamda yaptığın işin hemen sonucunu görebiliyorsun.

Yurt Dışındaki Türkler - Çağlar Eğer
Yurt Dışındaki Türkler – Çağlar Eğer Ofis

Hubogi: Goodgame’de işe başladığında adaptasyon sürecinden bahseder misin? Yabancı bir şirket, insanlar farklı dillerde konuşuyor, seni kabul etmeleri zaman aldı mı, iş yerinde anlaşamadığın departmanlar oldu mu? Olduysa bu sorunları nasıl çözdün?
Çağlar Eğer: Kendim Hamburglu Türk olduğum için bana çok kolay geldi J Ama Goodgame´de başladığımda ilk 12 ay tüm odağım Türkiye idi ve o gerçekten çok zordu. Türklerin çalışma mantalitesi ile bizim ki çok farklı… Türkiye´de çoğu şeyler not binding (bağlayıcı değil), yani bu gün olmaz yarın olur ve her şey çok daha yavaş. Ama yinede Türkiye´de iş yapmak çok zevkli oluyor.

Hubogi: Şu anki görevin İş Geliştirme ve Stratejik İşbirliktelikleri üzerine. Her zaman kafanda olan tarafta mısın yoksa oyun üretiminin farklı departmanlarında da olmak ister miydin? Keyif aldığın yerde misin?

Çağlar Eğer: Su an gerçekten çok keyif alıyorum, çünkü her iki tarafta da çalışıyorum. Hem oyunlarımızın dağıtımını yapıyorum hem de ürün ile birlikte beyin fırtınası yapıyoruz. Tüm oyunlarımızı erken aşamada görüyorum ve oynuyorum. Yani bazı in-game güncellemelerde benim fikirlerimde gerçekleşiyor. Artı konferanslarda konuşuyor şirketimizi temsil ediyorum.

Yurt Dışındaki Türkler - Çağlar Eğer
Yurt Dışındaki Türkler – Çağlar Eğer OfisVR

Hubogi: Yurt dışında çalışmak isteyen Türk sektör arkadaşlarına neler önerirsin? Nasıl bir yol izlemeliler?

Çağlar Eğer: Doğma büyüme Hamburglu olduğum için bu soruya cevap veremeyecegim.. Ama genelde dedicated ve çalışkan biriysen dünyanın her yerinde başarılı olabilirsin.

Hubogi: Türk oyun sektörü ve Global pazar hakkındaki fikirlerini merak ediyoruz. Sence Türkiye globale göre ne durumda, nasıl bir yol izlerse aradaki faklılıkları yok edebiliriz? Almanya’dan bakınca Türkiye’deki oyun sektörü nasıl görünüyor?

Çağlar Eğer: Türk oyun sektörü çok potansiyeli olan bir oyun sektörü. Genelde ama çok tüketici bir pazar ve daha az üretici. Aslında çok daha fazla oyun üretebiliriz. TR´de nihayet başladık yavaş yavaş. Soner Kara, Yunus Ayyıldız, Gram Games mobil oyunda uluslararası başarılı olan şirketlerden bir kaçı – ve gittikçe artıyor. Bundan 4-5 yıl önce bir Peak vardi ve diğerleri sadece yayıncılık yapıyorlardı. Yurtdışından oyun şirketleri Türkiye´de oyunlarını yayınlıyordu ve uzun vadeli bir yatırımı kimse yapmıyordu. Ama şimdi her şey daha iyi oluyor, çünkü Türkiye´de artık oyunlar gelişiyor, bu çok güzel.

Yurt Dışındaki Türkler - Çağlar Eğer
Yurt Dışındaki Türkler – Çağlar Eğer Zirve

Almanya ile Türkiye’nin arasında çok büyük fark var, en büyük fark.. tecrübe! Almanyada oyun şirketleri 15-20 yıllık şirketler ve burada çok daha fazla tecrübeler yapıldı. Ama dediğim gibi, Türkiye´de artık sektör büyüyor ve önümüzdeki 3-5 yil için´de çok daha iyi oyunlar göreceğiz.

Hubogi: Çağlar gelecekle ilgili planlarını sormak istiyoruz. Goodgame Studios’tasın ve uzun zamandır da burada çalışıyorsun. Bundan sonraki 10 senede Çağlar nerede olacak? Planlarından bahseder misin bize?

Çağlar Eğer: Wow, çok, çok enteresan bir soru. Su an 10 senelik bir plan yapmadim açıkçası, ama tabiki kendi hayellerim var ve hayellerimden biriside kendi şirketim olması. Kendime ait bir oyun şirketim olmasını isterim, AMA Goodgame´de sanki kendi şirketim gibi ve daha uzun yıllar Goodgame´de kalmayı düşünüyorum 🙂

Yurt Dışındaki Türkler - Çağlar Eğer
Yurt Dışındaki Türkler – Çağlar Eğer Panel

Hubogi: Çağlar, hem seninle ilgili hem geçmiş tecrübelerinle ilgili keyifli bir sohbetimiz oldu. Goodgame Studios’la olan iş hayatında ve gelecek planlarında sana başarılar diliyor, bize ayırdığın süre ve içten cevapların için teşekkür ediyoruz.

Çağlar Eğer: Aslında ben sizlere bu keyifli sohbet için teşekkür ediyorum ve Hamburg´dan Türkiye´ye selamlar yolluyorum – yakinda görüşmek dileğiyle!