Ana sayfa Röportajlar Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Cihan Çelikörs

Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Cihan Çelikörs

1880
Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Cihan Çelikörs
Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Cihan Çelikörs

Hubogi olarak Türkiye’de oyun sektörü röportajlarına devam ediyoruz. Bu defa bir süredir yapamadığımız “Yurt Dışındaki Türkler” (YDT) röportaj serimiz ile karşınızdayız. Konuğumuz Türk oyun firmalarında çalıştıktan sonra yolu Çin’e düşen, IGG firmasında çalışan Cihan Çelikörs. Gelin lafı fazla uzatmadan kendisiyle yaptığımız keyifli sohbete geçelim.

Hubogi: Cihan Bey merhaba. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Okuyucularımız için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Cihan Çelikörs: Merhaba, asıl ben teşekkür ederim. Ben yaklaşık 10 senedir oyun sektöründe çalışan bir bireyim. İşin mutfağından yani gençlerin bileceği üzere GM’lik ile başladım ve şu an IGG’de ülke müdürü olarak çalışıyorum. İKÜ Elektrik-Elekronik Mühendisliği mezunuyum ancak yaptığım işin pek de alakalı olduğunu söyleyemem 🙂 Tabi ki oyunlarla 6 yaşımdan beri iç içeyim. 6-7 yaşlarımda babamın hediye ettiği Starcraft ve Simcity ile oyun serüvenim başlamıştı. Zaten o günden sonra bir daha asla bana oyun almadı ve sebebini sanırım tahmin edebilirsiniz 🙂 Özellikle çevirmeli ağ bağdaştırıcıları zamanında interneti sömürerek devasa telefon faturaları getiren ben, sanırım yolumu o zamanlardan çizmiştim bile.

Hubogi: Oyun sektörüne girişin nasıl oldu, nereden başladın, hedeflerin neydi en başta?

Cihan Çelikörs: Oyun sektörüne Kore menşeili bir firmanın MMORPG oyununu Türkiye’ye getirmesi üzerine girdim. O zaman hedefim GM’likti ki öyle oldu zaten. Daha sonra oyun Türkiye’de pek tutmayınca Türkiye tarafı kapatıldı ve farklı oyun firmaları ile devam ettim

Hubogi: Yurt dışında çalışmaya karar verme kısmından bahsedelim. Bir fırsat mı doğdu yoksa bu fırsatı yaratmak için çabalıyor muydun?

Cihan Çelikörs: Fırsat doğdu demek daha doğru olur, evet aklımda vardı ancak çok gençtim. Linkedinden yine oyun sektöründe çalışan bir arkadaşıma gelen teklifi bana yönlendirmesi ile başladı, daha sonra yine Linkedin üzerinden gelen tekliflerle devam etti. IGG’ye gelişim de açıkçası bu şekilde oldu.

Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Cihan Çelikörs
Cihan Çelikörs

Hubogi: Yurt dışındaki Türkler ekibinden biri olarak senin gibi yurt dışını deneyimlemek isteyen, çalışmak isteyen sektör arkadaşlarına neler önerirsin? Nasıl bir yol izlemeliler?

Cihan Çelikörs: Özellikle yurt dışında çalışmak isteyen arkadaşların İngilizce’lerinin çok iyi olduğunu varsayarak –ki öyle olmak zorunda- oyun firmalarının resmi sitelerindeki kariyer kısımlarını ziyaret etmeleri ve Linkedin profillerini güncel tutmaları bir başlangıç olabilir. Türkiye gelişmekte olan bir Pazar ve her sene özellikle Çin’den çok sayıda firma pazara giriş yapmakta. Bu firmalar da her zaman taze kan aramakta. CV’nizde oyunla ilgili alanlarda ufak deneyimler bile olması size çok büyük artı sağlayacaktır. Sevdiğiniz oyunların forumlarında moderatörlük, Sosyal Medya sayfalarında yöneticilik veya benzeri alanlar dahi büyük ölçüde dikkate alınmaktadır.

Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Cihan Çelikörs
IGG Ofisi Çalışma Alanı

Hubogi: IGG ile yolların nasıl kesişti? Bu yeni işe ve ülkeye başlangıç sürecin hakkında bilgi verebilir misin?

Cihan Çelikörs: Shanghai’da farklı bir oyun firmasında çalışırken davet edildim. Mobil pazara geçmek için güzel bir fırsattı çünkü mobil pazarın devasa bir hızla büyüdüğünün farkındaydım. Başlangıçta yine operasyon bölümü için görev yaptım. Hem oyunların hem de sektörün detaylarını işin mutfağında görmem buradaki ilerleyişimi de hızlandırdı.

Hubogi: Gelecekle ilgili planlarını sormak istiyoruz. Bir süredir burada çalışıyorsun. Bundan sonraki 10 senede Cihan nerede olacak? Planlarından bahseder misin bize?

Cihan Çelikörs: 3 seneden uzun süredir burdayım ve kariyer anlamında herşey yolunda gidiyor. Bu sürenin daha da uzun olacağına inanıyorum çünkü IGG’nin de Türkiye pazarına bakış açısı çok değişti. Bu pazarın bu kadar büyüyebileceğini biz de düşünmüyorduk ve buna yönelik Türkiye ofisi açmak gibi büyük adımlar atıyoruz. Yakın zamanda gelecek yeni oyunlarımız sürekli yeni işler, yeni amaçlar getirecek ve bu böyle sonsuz bir döngü şeklinde devam edecek. Planım ise IGG’yi Türkiye’nin en bilinen ve en çok oyunları oynanan oyun firması haline getirmek ki bu amacımıza pek uzak değiliz çünkü tüm oyunlar dahil olmak üzere Türkiye’de 2 milyona yakın oyuncumuz mevcut. Bu inanılmaz bir rakam.

Yurt Dışındaki Türkler Röportaj Serisi – Cihan Çelikörs - Hubogi
IGG Ofisi

Hubogi: Türk oyun sektörü, Türk mobil oyun sektörü ve global pazar hakkındaki fikirlerini merak ediyoruz. Sence Türkiye globale göre ne durumda, oradan bakınca Türkiye nasıl görülüyor?

Cihan Çelikörs: Türkiye literatürde “gelişmekte olan pazar” olarak geçmekte. Bunun da hakkını veriyor. Her sene büyük bir ivmeyle büyüyor ve mobil oyun sektörü bu büyüme arasında kesinlikle birinci. Örnek olarak şu an tüm dünyada mobil oyunların tüm sektörün cirosunun %42’sini kaplamakta. Yani master race olarak bilinen Bilgisayar platformu çoktan geçildi bile, ki konsoldan bahsetmiyorum bile 🙂 Türkiye’de de bu oran çok yakın ve daha geniş kitleye hitap etmesi sebebi ile bu pozisyonunu uzun süre koruyacağını düşünüyorum. Pazarın büyüme hızı olarak Türkiye global pazarın ivmesini gayet yakalamakta. Ciro anlamında özellikle bizim tarafta Türkiye’deki büyümenin, global büyümeye göre çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Bu tabi ki biraz da yerel çalışmalarımızın meyvesi.  Ayrıca Türkiye’de son zamanlarda yaşanan ekonomik,politik zorlukların da ironik şekilde pek oyun sektörünü etkilediğini söyleyemem. Bunun sebebi ise “lipstick effect” yani “ruj efekti” olarak açıklanmakta.  Mobil pazarda bu bizim için daha çok geçerli. O yüzden daha az riskin bizi etkileyeceğini düşünerek ülkeye olan yatırımları da sürekli arttırıyoruz. Zaten 100’de fazla kişiye istihdam sağlayacağımız IGG Türkiye ofisi de tamamen bu mantalitenin bir sonucu.

Hubogi: Cihan, bu keyifli sohbet için teşekkür ediyoruz. IGG’deki iş hayatında ve gelecek planlarında sana başarılar diliyoruz. Umarız genç yaşta başladığın iş yaşamında hedeflerine hep ulaşırsın.

Cihan Çelikörs: Ben röportaj için teşekkür ederim. Umarım daha geniş oyuncu kitlesine ulaşabilir ve oyunlarımızın daha çok kişiye hitap etmesini sağlayabiliriz.