Ana sayfa Global Haberler Z Kuşağı – Politik Duruşlar, Ne Yerler, Nasıl Seçerler?

Z Kuşağı – Politik Duruşlar, Ne Yerler, Nasıl Seçerler?

474
Z Kuşağı – Politik Duruşlar, Ne Yerler, Nasıl Seçerler?
Z Kuşağı – Politik Duruşlar, Ne Yerler, Nasıl Seçerler?

Z Kuşağı – Politik Duruşlar, Ne Yerler, Nasıl Seçerler? Z Kuşağı yazı dizimizin 2. bölümüyle karşınızdayız. Bu yazımızda Z Kuşağını anlamak için daha derine inerek politik duruşlarından yiyip içme alışkanlıklarına ve nerelere gitmeyi sevdiklerine dair çıkarımlar yapacağız. Onları anlamak için eski alışkanlıkları bir kenara bırakmak şart. Aksi halde ulaşmayı bırakın anlamak bile çok zor hale gelebilir. Çok gezen mi bilir çok okuyan mı sorusunun Z kuşağı versiyonu çok deneyimleyen bilir olarak verilmeli. Günümüzün gençliği deneyimlere çok önem veriyor. Bu deneyimlerden çıkan sonuçlar da kendilerinin tüm seçimlerini etkiliyor. Çünkü “network” olarak birbirine bağlı bir kuşaktan bahsediyoruz.

Politika ve Z Kuşağı

Diploması ne kadar bu kuşağın gözde yeteneği olsa da politika konusuna yabancılar. Z Kuşağı’nın bir dünya insanı olduğunu söylemek gerek. Sınırlar onun için çok da önemli değil. Yaşayacak yer seçiminde özellikle, mutlu olduğu ve kazandığı bir yeri ülkesi olarak kabul edebilir. Kurucu Atalarına saygılı bireylerdir ve genelen özgürlükçü bir eğilim gösterirler. Açık fikirli olmaktan yanadırlar ve akıllarındaki politik duruşu rahatlıkla paylaşabilirler. Z kuşağının genel yapısındaki özgürlükçü duruş konu politika olduğunda da ortaya çıkar.
Z Kuşağı – Politik Duruşlar, Ne Yerler, Nasıl Seçerler?

Z Kuşağı Ne Yer, Nasıl Seçer

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Z kuşağındaki ağ son derece gelişmiştir. Günümüz teknolojisi ve internet, bireyler daha çok paylaşıma açık olmasını sağlamıştır. Buradan hareketler, son jenerasyonun üyeleri, yaptıkları, gezdikleri, yedikleri her şeyi paylaşır ve konuyla ilgili deneyimlerini anlatır. Bu da yine aynı jenerasyonun, bu deneyimleri okuyarak kendisine bir yol çizmesini sağlar. Bir restoranın genel görüşü kötüyse ve bununla ilgili odaklanmış anahtar kelimeler varsa,  Z kuşağının o restorana karşı kötü algısı başlar ve deneyimlemeden uzaklaşır.

Farklı ülkelerin kültürleri, farklı lezzetler Z kuşağının odak noktasıdır. Özellikle sokak yemekleri konusunda deneyimlemeye aç bir topluluktur onlar. Türkiye’nin sokak kültürüne hakim, farklı ülkelerinki ile ilgili de konuşabilecek bilgileri vardır. Anne ve babalarının yalnız seyahat etme konusundaki çekincelerinin aksine, çantasını bavulunu toplayıp, arkadaşlarıyla, trene atlayarak tüm Avrupa’yı gezebilirler. Hatta Amerika’ya gidip, yaz boyu çalışıp aynı zamanda kıtayı keşfetmek hobileridir. Son dönemde gençlerin, bir kamera ile dünya turuna çıktığını ve bunu blog ve vlog olarak herkese anlattığını çokça duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da Youtube’a seyahatle ilgili kelimeler girdiğinizde göreceksiniz.

Onlar özgür ve açık fikirli, onlar deneyimlere önem veriyor ve paylaşmayı seviyor. Z kuşağı dünyanın geleceğine yön verecek. Siz de onlarla çalışmak istiyorsanız önce onları anlamanız şart. Z kuşağı yazı dizisi devam edecek…